Рецепт справжнього козацького кулешу в казані на мангалі
Уявити традиційну українську кухню без кулешу так само неможливо, як борщ без капусти. Основою кулешу є пшоняна каша, багата на білки та вуглеводи. Наші пращури вірили, що саме пшоно сприяє довголіттю. Традиційно до складу страви також входило сало, цибуля та часник.
Така ситна та корисна каша була ще й дуже смачною. Ми знайшли оригінальний рецепт козацького кулешу з деякими забутими інгредієнтами. Готувати страву можна, як на печі, так і на відкритому вогні.
Старовинний рецепт українського кулешу
Одразу розповімо про секретні інгредієнти. По-перше, це гілка верби. Її клали в казан після того, як пшоно заливали водою. По-друге, це шматочок старого (!) сала, перетертого з часником. Його додавали вже наприкінці у готову страву, щоб зробити її смак особливим.
Інгредієнти:
- Вода – 3 л;
- Пшоно – 1 кг;
- Сало – 400 г;
- Цибуля – 3 великих або 4 маленьких;
- Картопля – 8 шт. середнього розміру;
- Яйця – 1 шт;
- Шматок старого сала;
- Часник – 5-6 зубчиків;
- Сіль, перець, зелена цибуля, петрушка.
Спосіб приготування
- Візьміть казан, у якому плануєте готувати куліш, налийте води та поставте на вогонь.
- Картоплю треба почистити, нарізати тоненькими кружечками та покласти в окріп. Зібрати піну, як закипить.
- Пшоно добре промийте, разів 5 міняючи воду.
- Готуємо «затовчку»: для цього дрібно ріжемо сало, кладемо у дерев’яну ступку, додаємо нарізані цибулю та часник та починаємо товкти до однорідного масткого стану.
- Коли картопля звариться, не виливаючи окріп, товчемо її та додаємо промите пшоно, а також гілочку верби. Можна її попередньо обвуглити. Також одразу додаємо затовчку і варимо до готовності.
- Коли куліш буде готовий, знімаємо з вогню, у миску розбиваємо яйце, розмішуємо і швидко додаємо до страви. Все гарно перемішуємо, додаємо сіль, перець, петрушку.
- Також додаємо шматок старого сала, перетертого з часником. І залишаємо під кришкою на 10-15 хвилин, щоб куліш настоявся.
Традиційно страву подають з салатом зі свіжих овочів, а також маринованими огірками, помідорами та грибами.
Як урізноманітнити куліш?
Коли смак класичного кулішу стане для вас звичним, пропонуємо дещо урізноманітнити страву.
Куліш з грибами
Разом з пшоном можна додати сушені гриби. Краще брати білі гриби, але це можуть бути лисички чи маслюки. Попередньо замочіть сушені гриби в окропі, щоб вони розм’якли, та добре промийте. Гриби зможуть додати страві особливого аромату та смаку.
Куліш з м'ясом
Зробити куліш ще смачнішим та поживнішим можна завдяки м’ясу. Попередньо обсмажте чи зваріть м’ясо свині, краще брати шию чи іншу м’яку частину. Можете відварити спочатку м’ясо, а потім в м’ясному бульйоні зварити картоплю, пшоно і далі за рецептом.
Куліш з рибою
Куліш може легко стати і рибною стравою. Він чудово підійде, в якості альтернативі юшці. Рибу можна обирати як річну, так і морську – різниця тільки в тому ,що в річній буде більше кісточок. Проте для справжніх поціновувачів рибних страв такий куліш стане справжнім делікатесом.